906 05 Sobotište, Slovakia
+421 34 628 21 02
info@muzeumhabanov.sk

Zo sobotišských remesiel

Farbiari – barveníci

Zakladateľ výroby modrotlače v Sobotišti Alojz Richter sa narodil v roku 1792 v Čechách. Ako 2 ročný odišiel do Annabergu (dnešné Sasko – Anhaltsko).Vo Witenbergu sa vyučil farbiarstvu. Do Sobotišťa sa presťahoval s manželkou a v roku 1825 založili modrotlačovú dielňu. Pri remesle sa vystriedalo päť generácií rodiny. Posledným modrotlačovým majstrom bol Leopold Richter. Výrobky sa dobre predávali na jarmokoch v širšom okolí aj v predajniach s metrovým textilom v Senici, Myjave a Holíči. Vzorované plátno sa používalo najmä na výrobu odevov, obliečok a obrusov. Dielňa ukončila nútene prevádzku v roku 1952.

Nožiari – nožíri

Výroba, oprava nožov, nožníc a rôznych kuchynských potrieb mala v Sobotišti dlhú tradíciu. Pri práci používali majstri kvalitnú oceľ z vojenských materiálov ako bodákov, bajonetov a šablí.

Povrazníci – štrankári

Výrobe povrazov sa venovala rodina Albrechtovcov. S výrobou povrazov začali v 2. polovici 19. storočia. Rudolf Albrecht sa narodil v roku 1870 v Budapešti a do Sobotišťa prišiel ako 15-ročný a povrazníckemu remeslu sa vyučil u strýka Albrechta. Remeslo prevzal jeho syn Rudolf (ml.), ktorý pokračoval vo výrobe až do znárodnenia. Následne niekoľko rokov vyrábal povrazy pre miestne družstvo. Povrazy sa využívali ako ohlávky na priväzovanie dobytka a vôdzky, zväzovanie balov, slamy, obilia a rôzne iné účely.

Kolári – kouári

Venovali sa najmä výrobe drevených kolies, zhotoveniu vozov, saní, kočov, dreveného náradia a nástrojov. V zemianskej kúrii v Sobotišti sa v 1. štvrtine 20. storočia nachádzala kolárska dielňa s bytmi bratov Baumgartnerovcov. Po smrti brata sa remeslu venoval Cyril Baumgartner.

Obuvníci – šustri

Z veľkého počtu obuvníkov patril v 1. polovici 20. storočia k najznámejším Jozef Pullmann. Jeho výučný list sa nachádza v Družstevnom múzeu Samuela Jurkoviča v Sobotišti, vystavený bol 8. februára 1915 viedenským obuvníckym združením. Pullmann bol zároveň posledným forštandom (predsedom) Novodvoranskej spoločnosti. Známym obuvníkom v medzivojnovom období bol aj Karol Zelenka, ktorý sa spolu s Jozefom Pullmanom učil u majstra vo Viedni. Bol známy výrobou kvalitných pánskych a dámskych topánok, čižiem a šnurovacích topánok.

Klobučníci – širačníci

Prezývku Širačníci mala v Sobotišti dlhé roky rodina Wényová. Posledným vyučeným klobučníkom bol Ignác Wény, ktorý prevádzkoval svoju dielňu do znárodnenia v roku 1950. Dielňa sídlila v jeho dome. V medzivojnovom období tu vznikla aj predajňa klobúkov, šiltových čiapok a kašmírových šatiek pre ženy. Klobučníkom bol aj starý otec Ignáca Wényho, ktorý sa špecializoval na pánske klobúky čiernej farby. 

Stolári

V Sobotišti bolo viacero stolárskych dielní, v 1. polovici 20. storočia patrili k najznámejším stolárom Juraj Zelenka a Jozef „Pepi“ Čederle. Juraj Zelenka sa narodil v roku 1896, bol známy precíznou výrobou drevených súčastí domov, najmä okien, dverí, schodísk, zábradlí a podláh. Bol vyhľadávaným majstrom na špeciálne drevené zariadenia a objednávky nábytku zo širokého okolia. Jozef „Pepi“ Čederle bol majstrom vo výrobe nábytku a intarzie. Jeho dielňa sa nachádzala na dolnom konci bývalej Uhorskej ulice.